czwartek, 11 lutego 2016

Million dollar strawberry?

Ile zapłacilibyście za 1 truskawkę i czy zapłacilibyście więcej gdyby była biała (sic!)???

Kilka dni temu gorącym tematem w Wientianie była truskawka. Otóż, nasz nowy wypasiony supermarket (tajska sieć) wystawił na półkę kilka niezwykłych truskawek. 

Zacznijmy od tego, że truskawki są tu drogie. I nawet jeśli zapłacimy te horrendalne pieniądze, to możemy się spodziewać kwaśnych, ewentualne bezsmakowych truskawek. Laotańskie truskawki widziałam wczoraj za 90 000 kipów (42 zł) i mowa tu o malutkim opakowaniu z, dosłownie, 12 truskawkami. Z resztą, trzeba dodać, że cena spadła, bo jeszcze niecały miesiąc temu kosztowały 130 000 kipów (62 zł). Wydaje się Wam, że to drogo? No to porozmawiajmy o japońskich truskawkach. Te widziałam w sklepie w cenach 250 000 (120 zł) i ok. 350 000 kipów (166 zł). Tak, to są drogie truskawki. Przypomnę, że nie mówimy o cenach za kilo, ale za malutkie opakowanie. 

Ale, nie pisałabym tego postu gdyby nie pojawiła się BIAŁA truskawka, made in Japan, oczywiście. I najważniejsze, ile kosztuje jedna biała truskawka? Ano, bagatela MILION kipów  - 476 złotych przy obecnym kursie!

Ze znajomymi śmiejemy się, że sprzedają niedojrzałe truskawki. Zastanawialiśmy się, czy jest choć słodka. I czy przyjmą reklamacje jak się okaże, że truskawka jest kwaśna... Przepraszam, ale chciałabym zwrócić tę (nadgryzioną) truskawkę, bo nie spełniła moich oczekiwań... 

Nie ma jednak wątpliwości, że Laotańczycy (Ci high-so) zapłaciliby i 2 miliony za taki rarytas. Parę dni temu było ich kilka, wczoraj została tylko jedna. Bo trzeba się pokazać. Laotańczycy to uwielbiają. Ci, którzy zarabiają miliony (dolarów, a nie kipów), zrobią wszystko, żeby pokazać światu jak bardzo są nadziani. Kupię sobie 10 samochodów, bo mogę, bo mnie stać. Tak... , to nie jest wcale niezwykłe. Masz porsche? Mam. Masz willę z 10 sypialniami? Mam. A białą truskawkę masz??? 

Nawet nie wygląda jakoś zachęcająco...

Były też inne japońskie owoce na sztukę.
Jedna pomarańczka za 120 złotych.

Albo złote jabłuszko za 62 złote.

A jak nie złote, to czerwone i to takie dwa razy większe.
Cena odpowiednio dwa razy wyższa oczywiście. 

I laotańskie truskawki.
Przy tych japońskich owocach to już nie wydają się takie drogie, nie???

19 komentarzy:

 1. Biorac pod uwage, ze u nas truskawki lokalne kosztuja od 5 do 20 dolarow za opakowanie, a mieszkam w prefekturze, gdzie truskawki to najwazniejsza uprawa, to wcale nie sa takie drogie w Laosie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Ponad 40 USD to na Laos ogromnie dużo. Tylko nieliczni mogą sobie na takie rarytasy tu pozwolić.

   Usuń
 2. Takich cen to ja się nie spodziewałam :D

  OdpowiedzUsuń
 3. truskawki w Ukrainie $ 0,5 na kilogram, ale uwielbiam duże maliny niż truskawki))) ale w Laosie maliny dużo))) truskawki w Laosie nie jest, więc truskawki w Laosie jest tak bardzo drogie

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak Ceny Taqiy może i prowadzenia działalności gospodarczej truskawki

  OdpowiedzUsuń
 5. I nie rozumiem jedno jabłko 250.000 kip???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tutaj, na Ukrainie 0,25 $ za 1 kg jabłek))) na 1 kg jabłek około 5-7 kawałki i uzyskać 1 kg jabłek ponad milion kip

   Usuń
 6. I nie rozumiem jedno jabłko 250.000 kip???

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Weganie maja tam chyba ciężko ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W restauracjach jest raczej mały wybór wegańskich potraw, ale jak ktoś sam gotuje, to nie ma problemu. Truskawki są może drogie, ale jest mnóstwo tanich owoców np. ananasy, mangostany, liczi, rambutany, pomarańcze, dragon fruit, czy chociażby banany, które kosztują 2 zł za kiść. Warzywa też są niedrogie :)

   Usuń
 10. Teraz mam ochotę na truskawki... a w marketach same brzydkie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze ze 3 miesiące (jeśli dobrze pamiętam) i będą piękne. I tanie! W Polsce oczywiście :)

   Usuń
 11. Może pora wyrobić tam markę polskim jabłkom i truskawkom... Nawet biorąc pod uwagę koszty transportu itp. itd. to nawet za połowę tych cen widzę tu całkiem niezły biznes :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby tylko otwarcie biznesu w Laosie było takie proste :) Trzeba mieć laotańskiego partnera, to raz. Dwa, temu by trzeba było dać w łapę i tamtemu i jeszcze paru innym itd. itp... Duuuużo komplikacji :)

   Usuń